Mülakatlar

ARÇELİK A.Ş.

ARÇELİK A.Ş.

Mülakat 1 saat sordu ve sonunda feedback verildi. Klasik mülakat sorularından sonra takım çalışmasına yatkın olup olmadığımla ilgili sorular geldi.


YAPI KREDİ BANKASI

YAPI KREDİ BANKASI

Önce İK departmanı ile bir görüşme sağladım. Özgeçmişim hakkında sorular soruldu. Okulda yaptığım mühendislik projeleri, bitirme projem ve aldığım sorumlulukları sordular. Üstesinden geldiğim bir proje soruldu ve bununla ilgili detaylara inildi. Neden bu departmanı seçtiğim soruldu. Fakat yeri uzak olduğu için çalışmayı tercih etmedim.


VeriPark

VeriPark

Mülakat klasik CV bölümü ve genel olarak tanışma ile başladı. Okulda yaptığım mühendislik projelerini sordular. Nasıl bir çalışma ortamı beklediğim, onların bana neler sunabilecekleri hakkında konuşuldu. Yoğun mesai saatlerinin uygulandığı bir şirket olduğu için bu tempoya ayak uydurup uyduramayacağım soruldu. Bu mülakat başarılı geçtikten sonra ikinci mülakata çağırıldım. Bu ilkine göre daha zor bir mülakattı diyebilirim. Burada ilgilendiğimiz güncel teknolojiler hakkında 3 adet 15'er dakikalık İngilizce sunum yapmamızı istediler. Sunumlar bireyseldi. Genel olarak zor bir mülakattı.


Accenture

Accenture

Mülakatta öncelikle finans sektörüne ilgimi ölçecek sorular soruldu. Daha sonra ilgi alanlarım, takip ettiğim teknoloji konuları üzerinden devam ettik. Zorlayıcı bir mülakattı. Güncel konular ve teknolojiler araştırmadan gidilmemeli.


Mey İçki

Mey İçki

İlk aşamada İnsan Kaynakları ekibinden biri ile görüştüm. CV üzerinden kısa bir konuşma yapıldı. İlk sorular beni tanımaya yönelik sorulardı. Daha sonra brand manager ile görüşme sağladım. Gece çıkmayı sevdiğim eğlence mekanları, takip ettiğim sosyal aktiviteler alkol kullanımım ve sevdiğim balıkçı mekanlar soruldu.


Nielsen AC

Nielsen AC

Öncelikle İngilizce-Türkçe metin çevirisi yaptırdılar. Hatalı çevrilen bir Türkçe metni ise yeniden İngilizce'ye çevirmem beklendi. Daha sonrasında özgeçmişim üzerinden bir konuşma yapıldı. Yaptığım projeleri ve gönüllü işleri, bunlar içerisinde beni en çok etkileyenleri sordular. Eğer bu aşama başarılı olursa direktörle görüşmeye çağırılıyorsunuz.


QNB Finansbank

QNB Finansbank

Qnb Finansbank işe alım süreci 4 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama klasik CV incelemesidir. CV'niz tatmin edici olursa İnsan Kaynaklarıyla face to face bir görüşmede bulunuyorsunuz. CV'niz üzerinden daha önceki tecrubeleriniz ile alakalı bir takım sorular yönlendiriliyor, çok zorlayıcı bir görüşme değil genel olarak. bu aşamada da başarılı bulunursanız take-home olarak bir genel yetenek testine tabi tutuluyorsunuz. Bu testte basit Türkçe ve Matematik soruları bulunuyor. Son aşama ise birlikte çalışacağınız ekipten bir kaç kişi tarafından yapılıyor. Bu görüşmede de uygun görülürseniz resmi olarak bir QNB çalışanı oluyorsunuz.


Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı için eczacıbaşının kendi sitesinde başvuruda bulundum. Yaklaış 1 ay içinde dönüş yapıldı. Öncelikle 3 kişi bilgisayar ortamında BULATS sınavına girdik. Sinav business english bilginizi ölçen bir sınav. TOEFL'a benziyor ama sınav süresi sizin cevaplarınıza göre azalıp kısalabiliyor. Daha sonra İK ve bölüm müdürünün bulunduğu bir mülakata çağırıdım. Mülakatta eğitim, durumu, deneyim gibi genel bilgiler üzerinden geçildi. Daha sonra pozisyon için hem ingilizce hem fransızca istendiği için frnasızca mülakat yapıldı. "Bir iş ortamında sizi motive/demotive eden şeyler nelerdir?" sorusu sorulmuştu. Bu ilk mülakattan sonra ikinci bir mülakata çağıırldım. Bu mülakatta çeşitli 4 tane case çözmem için 1 bucuk saat verildi ve daha sonra İK, Bölüm Müdürü ve Satış Müdürünün de katılımıyla cevaplarım üzerinden geçildi. 1 hafta sonra 3. mülakata çağrıldım, İK ve Bölge Satış Koordinatörü katılmıştı. Bölge koordinatörü ile genel bilgileri tecrübe vs. üzerinden geçildi ve daha çok karakterimi tanımaya yönelik sorular soruldu. Bunlardan biri "kendinizde beğendiğiniz 3 özellik nedir?" sorusuydu. 1 hafta sonra teklif yapıldı ancak kabul etmedim.